חוק ומשפט | שערים לגיוס
 

074-769-14-84

חוק ומשפט

קיימים מצבים שונים במהלך השירות, בהם מומלץ לקבל עזרתו של עורך דין המומחה במשפט הצבאי. זאת הן במצבי הסתבכות פלילית או משמעתית והן במצבים בהם פניות ובקשות אישיות לצבא אינן נענות והבעיה אינה מתקדמת אל עבר פתרון רצוי.

הסיטואציות הללו קשות מאוד עבור המתגייס או החייל ועלולות ליצור מצוקה נפשית ולהוביל למצב של קשיי הסתגלות בשירות. ישנו קשר הדוק בין בעיות רגשיות, קשיי הסתגלות ובעיות נפשיות לבין בעיות משפטיות בצבא, כאשר אחד משפיע ומעצים את השני. לעתים סיבת העבירה היא מצוקה נפשית ממנה סובל החייל או קשיי הסתגלות שפיתח על רקע מצבי דחק במהלך השירות. למשל, בריחה מן הבסיס על רקע מצב קשה של חרדה או דיכאון. גם ההפך נכון – לעתים ההסתבכות המשפטית היא הגורם להתפתחות מצוקה נפשית. לכן, במסגרת סל השירותים במכון 'שערים לגיוס', תוכלו לקבל ייצוג משפטי על ידי עורך דין מומחה במשפט הצבאי.

להלן הסבר קצר על ייחודו של המשפט הצבאי:

בצה"ל, בניגוד למערכת האזרחית שמחוצה לו, גם אנשים נורמטיביים לחלוטין, עלולים למצוא את עצמם מסתבכים בעבירות וזקוקים לסיוע משפטי. במקרים כאלה חיוני לקבל ייצוג של עו"ד המומחה במשפט הצבאי ומכיר היטב את המערכת הצבאית. זאת מאחר וצה"ל בעצם מהותו, תובע מן המשרתים בו משמעת והקפדה רבה על פקודות ונהלים. לכן, התנהגויות רבות שאינן נחשבות לעבירות מחוץ לצבא, בהחלט יחשבו לעבירות בתוכו. כתוצאה מכך, חייל בשירות חובה, קבע או מילואים, יכול למצוא את עצמו נשפט, נענש ואפילו נכלא, בסיטואציות רבות ומגוונות.

בצה"ל ישנם הדין המשמעתי והדין הפלילי הצבאי. כאשר אנו מדברים על הדין המשמעתי הכוונה היא למצבים בהם חיילים נשפטים על ידי מפקדיהם בעקבות תלונות על עבירות משמעת, כגון איחור, לבוש לא תקני, התחצפות, אי קיום הוראות וכדומה. כאשר אנו מדברים על המשפט הפלילי בצה"ל, הכוונה היא לעבירות שבגינן עומדים לדין בבתי דין צבאיים. עבירות כגון שימוש, אחזקה וסחר בסמים, גנבות, אלימות, שימוש בלתי חוקי בנשק, הטרדות מיניות ועוד.

ההקפדה הניכרת על חוקים ודרישות משמעת יוצרת סיכון גבוה למצבים של עמידה בפני דין משמעתי או פלילי. העבירה הנפוצה ביותר היא היעדרות מן השירות הנקראת נפקדות או עריקות. בבתי הדין בצה"ל, מרבית המשפטים הם על עבירות של עריקות. באזרחות עובד שאינו מגיע בזמן ונעדר ללא סיבה עלול להיות מפוטר. לחייל שאינו מגיע בזמן ונעדר מן השירות ללא סיבה, צפוי משפט שעלול להוביל לכליאה ובחלק מהמקרים לרישום פלילי, שיכולות להיות לו השלכות על אפשרויות התעסוקה בהמשך, על קבלת אשרת כניסה למדינות מסויימות וכדומה. רבים מופתעים לגלות (לעיתים קרובות מאוחר מידי…) שעריקות גוררת עמה רישום פלילי.

לסיכום, חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין בעל ניסיון ארוך שנים במערכת הצבאית ובמשפט הצבאי במצבים הבאים:
 • אם נפתחה נגדך חקירת מצ"ח או הוזמנת להעיד.
 • אם הוגש נגדך כתב אישום בבית דין צבאי.
 • אם אתה צפוי למשפט בדין משמעתי.
 • אם אתה נעדר מן השירות שלא ברשות.
 • אם אתה חושב שאינך זוכה לטפול רפואי או נפשי ראוי.
 • אם אתה חושב שאינך מקבל יחס הולם מצד מפקדים.
 • אם אתה חושב שאינך מקבל את טיפול הת"ש לו אתה זכאי.
 • אם אתה מעוניין לשרת ונאמר לך בלשכת הגיוס שהנך פטור משירות.
 • אם אינך מצליח להגיע לטיפול גורמי רפואה וכן גורמי בריאות הנפש.
   

מלשב"ים

חיילים בחובה

אנשי קבע ומילואים

יחידות מיוחדות ומובחרות

השערים לגיוס

play4, play, media control, audio

רוצים לקבל פרטים נוספים?

מלאו את הטופס