בריאות הנפש | שערים לגיוס
 

074-769-14-84

בריאות הנפש

השירות הצבאי מלווה בחששות, משברים ולבטים עבור רובם המכריע של המתגייסים, החיילים והוריהם. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במתגייסים וחיילים אשר מתמודדים עם בעיות בתחום בריאות הנפש. נערים אלו, הוריהם ואנשי המקצוע המטפלים בהם, ניצבים בפני דילמות לא פשוטות וזקוקים למידע, הכוונה וסיוע. בשערים לגיוס אנו מתמחים בדיוק במתן סיוע שכזה. בסל שירותי המכון מגוון אפשרויות שמאפשרות לנו לעזור לכם להעריך את מידת ההתאמה של המתגייס או החייל, לשירות צבאי ולאיזה הגנות, התאמות והגבלות יזדקק על מנת לשרת בהצלחה ומבלי שייגרם לו נזק.

כאשר אנו מדברים על בריאות הנפש, הכוונה היא לבעיות שהן מתחום הטיפול של הפסיכיאטריה. אין זה אומר שמדובר במחלות נפשיות וגם לא במצבים המצריכים אשפוז! בעיות מתחום בריאות הנפש יכולות לעלות גם מאבחון פסיכולוגי וגם מבדיקה פסיכיאטרית ודרכי הטיפול בהן מגוונות ובהחלט לא רק תרופתיות. תחום הפסיכיאטריה הוא תחום רחב הנותן מענה למגוון בעיות ומצבים. סימנים של חרדה ודיכאון, למשל, הם שכיחים ויכולים להופיע, בשלב זה או אחר, גם אצל חלק מבני הנוער. דוגמא אחרת היא נערות או נערים הסובלים או סבלו בשנים האחרונות מהפרעות אכילה שונות. ישנם כאלה שהיו להם מחשבות אובדניות או שניסו בפועל לפגוע בעצמם. אלו כמובן רק כמה דוגמאות וקיימות רבות אחרות. הדוגמאות הללו יתבטאו פעמים רבות בצבא בהתאמת פרופיל נפשי (לאו דווקא 21). אצל חלק מהנערים והנערות, נובעים קשיי הסתגלות למסגרות, ממצב נפשי.

מאחר והמפגש עם הצבא מפעיל לחץ גדול מאוד על כל מתגייס, קיים חשש שבעיות נפשיות עלולות להחריף ולהתעצם. יש לעשות הכל על מנת שלא תחול החמרה במצבו הנפשי של החייל! להחמרה כזאת יכולות להיות תוצאות מתמשכות והרות גורל. לכן, חשוב לשקול כיצד נכון שיבוא מצבו הנפשי של החייל לידי ביטוי בפרופיל נפשי שלו. כדי שהדברים ישקלו במלוא כובד הראש, כדאי להגיע לבדיקת הפסיכיאטר הצבאי עם המלצה אינטגרטיבית המביאה בחשבון את מצב הנער, התרשמות ההורים, המלצות גורמים מטפלים, אבחונים פסיכולוגיים ועוד.

בעיה פסיכיאטרית, מצריכה, ככל בעיה רפואית אחרת, התייחסות של מערכת המיון הצבאית בלשכת הגיוס. זאת על מנת להבטיח שירות שלא יגרום להחרפה במצב. כפי שמתגייס הסובל, למשל, מאסתמה, זקוק להערכה של מומחה לריאות, על מנת לקבוע את מידת החומרה ובהתאם לכך פרופיל נפשי וסוג השירות המתאים – כך גם בתחום בריאות הנפש. מומחה בתחום – כלומר, פסיכיאטר – צריך להעריך את המצב ואת מידת החומרה ובהתאם לכך לקבל החלטות לגבי סוג השירות המתאים. במצבים כאלה יש לנהוג בזהירות רבה, לבצע הערכה ולקבל את ההחלטה הנכונה. זאת משום שהחלטה לא נכונה, עלולה, חלילה להחמיר את המצב. כאשר מגיעים לפסיכיאטר הצבאי לאחר איסוף המידע הרב ביותר, עם הערכה כתובה ומסודרת, זה מקל עליו מאוד לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר באשר לצורך בהתאמת הפרופיל הצבאי לקשיים. מאחר ומדובר בבריאותם של החיילים, חשוב מאוד שלא להסתיר מידע מהצבא! יחד עם זאת הערכה מוקדמת המובילה לדיווח מסודר ומדוייק, מסייעת בקבלת ההחלטה הנכונה.

מתגייסים, הורים ומטפלים חשים חוסר אונים ובלבול לקראת הגיוס. הם תוהים מה המשמעות ומהן ההשלכות למצבו הנפשי של המתגייס. האם בהכרח ישוחרר מהצבא? איזה תנאים והקלות יוכל לקבל בשירות? האם בדיקה פסיכיאטרית בצבא או מחוצה לו, תהרוס את סיכוייו להתגייס, או לשרת בתפקידים מעניינים? באיזו מידה מתייחס הצבא לאבחון פסיכולוגי אזרחי?

המענה לשאלות הללו הוא מורכב ולכן יש חשיבות רבה מאוד להערכה מעמיקה, מקיפה ומסודרת. אצלנו תוכלו לעבור בדיוק הערכה שכזו ובסופה תקבלו:

תשובות לשאלות המציקות לכם, לגבי עצם ההתאמה של המתגייס לשירות, אם כן לאיזה שירות. מהן האפשרויות שיפתחו ויסגרו בפניו ומהן המשמעויות.
המלצה מסודרת של מומחי בריאות הנפש שלנו, אותה תוכלו להציג בצבא.
 

מלשב"ים

חיילים בחובה

אנשי קבע ומילואים

יחידות מיוחדות ומובחרות

השערים לגיוס

play4, play, media control, audio

רוצים לקבל פרטים נוספים?

מלאו את הטופס

 

074-769-14-84

hagit@shearim.biz

|

קיבוץ הזורע

|

א' - ה' - 09:00-18:00 / ו' - 08:00-14:00 

|


               

צרו איתנו קשר


אנחנו כאן בשבילכם ולמענכם!