מהם קשיי הסתגלות בצבא ומה אפשר לעשות איתם? | שערים לגיוס
 

074-769-14-84

מהם קשיי הסתגלות בצבא ומה אפשר לעשות איתם?

בשנים האחרונות שומעים המון את המושג, קשיי הסתגלות בצבא. רבים משתמשים בו כדי לתאר מגוון של מצבים ובעיות שהמשותף להן הוא קושי של החייל להתאקלם במסגרת הצבאית.

בניגוד לדעה הרווחת לא כל מצב של קשיי הסתגלות מצריך פטור נפשי מהצבא. לרוב ניתן למצוא פתרונות טובים אחרים. מניסיוננו אחת הדרכים לשפר משמעותית את ההסתגלות לשירות הצבאי היא התאמת סוג השירות לחייל. הצבא הוא מסגרת בעלת מאפיינים ייחודיים המצריכה גיוס כוחות ומשאבים על מנת להסתגל אליה. כדי להבין מהם קשיי הסתגלות בצבא, נבין תחילה מהו תהליך הסתגלות רגיל לצבא. כל שינוי בחייו של אדם מצריך תהליך של הסתגלות. ככל שהשינוי גדול יותר ההסתגלות מאתגרת יותר.

יש להדגיש שתהליך הסתגלות נדרש גם כאשר מדובר בשינוי חיובי, כמו עבודה חדשה או לידת אח קטן. המעבר בין חיי האזרחות למסגרת הצבאית הוא ללא ספק שינוי גדול ומשמעותי. ככל שהחייל היה רגיל פחות למסגרת נוקשה, היררכיה, ריחוק מן הבית ומפגש חברתי אינטנסיבי, כך השינוי גדול יותר והסיכוי לקשיי הסתגלות בצבא גדול יותר. כך, פחות או יותר, מעריכים הקב"נים בלשכת הגיוס את התאמת המלש"בים לסוגי השירות השונים ולפי זה מתאימים את ציוני הקה"ס. זאת לצורך התאמת סוג השירות לחייל. קה"ס הוא ראשי תיבות של קשיי הסתגלות בשירות.

אם מלש"ב נבדק על ידי קב"ן ולא הותאם לו ציון קה"ס, המשמעות היא שלהערכת הקב"ן בלשכת הגיוס, לא צפויים לו כלל קשיי הסתגלות בשירות ומהבחינה הזאת ניתן לשבצו בכל מקום בו הוא דרוש למערכת הצבאית.

ככל שציון הקה"ס גבוה יותר, הערכת הקב"ן היא שאותו מלש"ב יתקשה להסתדר בחלק גדול מסוגי השירות והוא זקוק להגנה מפניהם. ציון הקה"ס הגבוה ביותר מעיד על קשיי הסתגלות בצבא בכל מסגרת אפשרית ומהווה למעשה פטור נפשי מהצבא. חשוב לזכור שיש להתאים את הציפיות למציאות. התאמת סוג השירות לחייל ניתנת רק עד גבול מסויים.

לא ניתן, למשל, להגיע עד לקביעת מקום השירות הספציפי, זהות המפקד, מספר הקילומטרים עד הבית וכדומה. אולי שמעתם על מישהו שמשרת שלוש שעות ביום בבסיס שנמצא מרחק הליכה מביתו ויש לו גם פטור מגילוח. אם זה אכן קיים, מדובר במזל ולא בתנאים פורמליים שלקב"ן יש סמכות להעניק. כלומר, התאמת סוג השירות לחייל אף פעם לא תגיע לרזולוציות כאלה.

אם מעריכים שמלש"ב יוכל להסתדר במסגרת הצבאית רק בתנאים האלה ובכל שירות אחר הוא צפוי לקשיי הסתגלות בצבא, כנראה – למרבה הצער – שאין לו את הכוחות להשתלב במסגרת הצבאית. במצבים הללו נראה שאין מנוס מפתרון של פטור נפשי מהצבא. לאחר מכן ניתן לחשוב על התנדבות לשירות לאומי, למשל.
 

מלשב"ים

חיילים בחובה

אנשי קבע ומילואים

יחידות מיוחדות ומובחרות

השערים לגיוס

play4, play, media control, audio

רוצים לקבל פרטים נוספים?

מלאו את הטופס

 

074-769-14-84

hagit@shearim.biz

|

קיבוץ הזורע

|

א' - ה' - 09:00-18:00 / ו' - 08:00-14:00 

|


               

צרו איתנו קשר


אנחנו כאן בשבילכם ולמענכם!